Loodusest inspireeritud naturaalsed materjalid

Tänapäeva maailmas puutume aina rohkem kokku allergiate, ärevuse ja stressiga. Valdavaks saanud sünteetiline (e-ained, kemikaalid) keskkond ning stressirohke elu on meie kehad ja meeled läbi kurnanud. 

Ka ruumidel on sellele päris suur mõju. Ruumid on sageli väsitavad, kemikaale ja mürkained täis, ärritavad. Aga nad võiks olla hoopis rahustavad, turgutavad ja lihtsalt heaolutunnet luua.

Looduslik sisekujundus saab siin palju ära teha. 

Kodu või kontor olgu tervislik

Kuna liigne keemia mõjub kehale halvasti, on üha enam hakatud keskenduma looduslikele materjalidele, slow living elustiilile ja muudele teemadele, mis aitavad meil seda rahu ja tasakaalu ka sisekujunduses teadlikult juurde tekitada.

Looduslike materjalide võlu seisneb ühelt poolt mõnusas tunnetuses käe ja jala all ning värvides, mis ei väsita silmi. Teisalt on need head tervisele, kuna ei sisalda lendlevaid, kopsu ja vereringesse jõudvaid mürgiseid kemikaale.

Looduslikud materjalid on lisaks ka antistaatilised ja keskkonnasõbralikud – ei tõmba enda peale nii palju tolmu ning lagunevad looduses. Naturaalsed materjalid “hingavad”, suutes muuhulgas reguleerida ruumide niiskust ja ära hoida hallitust.

Milliseid materjale siis sisekujunduses kasutada? 

Minu sisekujunduse terviklahendus ja ka sisekujunduse konsultatsioon keskenduvad valdavalt just sellele, kuidas luua enda ümber toetavat ja tervislikku ruumi.

Põrandate ja mööbli puhul võiks alati kasutada võimalikult palju puitu ning viimistluses alati kemikaalidevaba õli või vaha. Õlitatud pind jääb käe ja jala all soe ning pehme, lisaks pikendab see ka puidu eluiga. Vaha kaitseb puidu pealispinda ning erinevalt lakitud pinnast saab seda lihtsa vaevaga üle õlitada.

Tekstiilide osas vali vill, vilt, puuvill, siid või lina. Täissünteetilise ja naturaalse vaiba vahe on selgelt tunda sellele palja jalaga peale astudes.

Seintel võiks eelistada naturaalseid värve ja krohve ning pabertapeeti – modernseid ja ülihubaseid efektseinu saab näiteks kergelt helkiva savivärviga. Rohkem rustikaalsust annab aga kordumatu tekstuuriga lubikrohv. Mänguruum on tänapäeval märgatavalt laiem kui arvata oskad.

Hea terviklahendus sünnib õigete materjalidega

Sisekujundusse viimistlusmaterjale ja mööblit valides tasuks rohkem tähelepanu pöörata sellele, millest need valmistatud on. Värvitoon või välimus on vaid üks omadus.

Savivärv seintel loob hubase tunde aastateks. Korralikust täispuidust laud või tool võib maksta pisut rohkem, kuid soe ja kodune tunne, mida ta tuppa lisab, kaalub hinna enamasti üles. Lisaks kestab selline mööbel mitu korda kauem.

Kokkuvõtteks – mida rohkem me head loodust enda ümber loome, seda tervemad me oleme ja paremini end tunneme.