Tundub, et minu stiil ja olemus koondub nüüd kõik hetkel kättejõudnud trendidesse – naturaalsed materjalid, minimalism ja Japandi. Seega tunnen end nagu kala vees.

Juba pikemat aega käib vaikselt ka sisustusmaailmas trend aina rohkem naturaalsete materjalide suunas, sest tervislikud ruumid, hubased kodud ning maailmapäästmine tekitavad aina enam kõlapinda. Tänases olukorras, kus maakera tervis on inimkonna jaoks kokkuvarisemas ning kahtlaste viiruste tõttu peame aina rohkem kodustes tingimustes viibima, ei saa naturaalsete materjalide kasutuse tähtsusest ja minimalistlikest hoiakutest enam mitte keegi kõrvale vaadata.

Sellest kõigest tingituna räägime aina rohkem minimalistlikematest ja harmoonilisematest ruumidest, mis toetaksid meie ja kogu planeedi heaolu. See tähendab, et võiksime ka sisustustooteid vähem ruumi tuua ning kõik mis tuleb, oleks vajalik ja väärtuslik ning silmale ilus. Sellist mõtteviisi toetab Jaapanist pärit wabi-sabi, mille sisuks on lihtsus, esteetiliselt ilus ning ebatäiuslike detailidega personaalsus.  Kui sellele lisada veel põhjamaiselt soe ja mahe tunnetus hygge, mis tähendab hubast, mõnusat ning tasakaalustatud kodu, siis saamegi kokku Japandi (miks inglise keelest Japanese ja Scandi).

Seega võib öelda, et Japandi on segu õdusast ja naturaalsest Skandinaavia stiilist ning Jaapanile omasest esteetilisest minimalismist ja harmoonilisest ruumist. Seda kõike olen ise juba pikalt eelistanud ning propageerinud ja ühisnimetaja järgi kutsun seda lihtsalt pehmeks minimalismiks.

 Innustan teidki inspireeruma.

 

   

    

Allikas:

https://www.bbc.com/future/article/20191018-the-rise-of-japandi-style

https://www.thespruce.com/japandi-design-4782478

Fotod: 

https://www.pinterest.com/brittakodresinteriors/japandi/

Puhtad jooned, vähe asju, valged pinnad, lihtsus, “less is more” on põhilised märksõnad, mis meile pähe torgatavad, kui mõtleme minimalismi peale. Ei saa eitada, et minimalistlikult loodud  ruumid mõjuvad rahustavalt ja mängivad lihtsuse iluga, kuid nende loomine on tegelikult palju keerulisem, kui lihtsalt valged seinad ja üks diivan keset tuba. On vaja palju aspekte, millele mõelda ja mida komplekteerida, et need ruumid päriselt tööle hakkaksid ning ka hubaselt mõjuksid.

Minimalismi eesmärk on kõrvaldada ruumist kõik üleliigne, et jätta alles avarus ning ruumi enda olemus. Kuna minimalism ja funktsionalism käivad alati käsikäes, siis on oluline kõik ruumis olev ja loodav hästi korralikult läbi mõelda, et midagi poleks ülearust, kuid samas kõik vajalik oleks siiski käepärast. Seega on eelnev planeeritav aeg oluline ning sellele tuleks korralikult rõhku pöörata.

Kuna minimalismiga käib kaasas väiksem tarbimine, siis see, mida me ruumi loome, võiks olla samuti vähene, kuid kvaliteetne. Korralik ja kvaliteetne viimistlus kestab ilus aastaid ning jätab ruumist alati ka kvaliteetse tunde. Ehk et eesmärk on alati üldine viimistlus (põrandakattematerjalid, seinapinnad ja ka sisseehitatud mööbel) teha korralikult ja kvaliteetselt ning siis saab juba väiksemate sisustustoodetega mängida, neid soovikorral vahetada ja uuendada. Viimased võivad vabalt olla ka taaskasutusradadelt. 

Minimalism ei tähenda üldse seda, et kõik ruumid peavad modernsed ja seinad valged olema ja eriti hea, kui veel valge diivan ka on! Minimalistlikult võib teha ka maamaja või romantilist suvilat, asjade läbimõeldus ja vähesus on see, mis selle vormi loovad. Minimalismiga käib kaasas ka hele värvipalett, kuid seda ennekõike üldviimistluses. Ägedaid värvilaike saab tekitada efektseintel, kunstis ja tekstiilides.

Ja minu arust kõige olulisem on see, et kasutada selle kõige juures võimalikult palju naturaalseid materjale, sest just need annavad ruumile pehme ja hubase tunnetuse ning seovad meid loodusega, millest me igapävaselt tegelikult kõige rohkem puudust tunneme. Need on pehmed jala ja käe all ning looduslike värvide toonid mõjuvad silmadele rahustavalt ning tekitavad turvatunnet. Lisaks sellele on need tervislikud nii meie kui ka kogu maailma tervisele.

Fotod: https://www.pinterest.com/bkruum/

Tagasi Euroopasse jõuda oli ikka tõeline nauding. Kui Phanganil tundus, et elu ei saa eriti paremaks minna, siis Portugalis tabas mind äratundmine, et Euroopa tsiviliseeritus, puhtus ja ilu on ikka veel paremad. Kui me esialgsest külmašokist üle saime, alustasime taaskord oma lihtsat elu ja lastekasvatust koos igapäevaste mänguväljakute, linnajalutuste ning kohvikutega. Oo, ja see arhitektuur ja need imelised kohvikud – täielik inspiratsiooni ületoos. Panin kokku ühe väikese emotsiooniloo kohvikute-rännakust Lõuna-Portugali väikelinnades ja Hispaania kaunitarides – Sevillas ja Valencias.

 

Võtsime oma kodinad kaasa ning sõitsime praamiga Phanganile. Pisike saar Samui kohal. See oli Taimaa osas mu  unistuseks, et just sellel saarel saaksime natuke aega elada. Imeilusate randadega, rahulik ja hästi roheline saar, pungil hipidest, tervise- ning joogaarmastajatest. Samuti oli lastega peresid kõik kohad täis. Autosid ning rollereid oli aga vähem ja kõik teed olid omakorda laiemad, võrreldes Samuiga. Ühesõnaga, täielik paradiisisaar filmist. Armusin täielikult! Veetsime seal imelise kuu aega ning tahaksin iga kell tagasi minna ja kindlasti lähengi.

Olen  nüüdseks juba pea kaks kuud Taimaal, Samui saarel elanud. Kuna Eestis on hiilgav vanemahüvitise süsteem, siis otsustasime oma pisikest beebit ja viieaastast marakratti soojale maale kasvatama tulla ja laia maailma avastama sõita. Kokku jääme Eestist eemale viieks kuuks.

Kuna ma tegelikult suurem asi kirjutaja ei ole, vaid näen maailma pigem just pildis, siis püüaksin siinset ilu, mida leian ja mis mind lummab, just fotodega edasi kanda. Tekstiosa võib pigem jääda tagaplaanile.

Samui saar

Samuil on elu väga vastandlik. (Usun, et tegelikult ka igal pool mujal Tais.) Hotelli- ja rannaalad on imeilusad, hoolitsetud ja puhtad. Kui aga nendest piirkondadest välja lähed ja kohalike elualadele jõuad, valitseb kõikjal vaesus, mustus ja prügi, rääkimata liikluskultuurist ja ehituskvaliteedist. Inimesed ise on aga õnnelikud ja rõõmsad. Nende mõtted ja teod on tugevalt budismist mõjutatud. Siinsetelt inimestelt on nii palju õppida.

Ma ei saaks öelda, et kohalik disain kuidagi eriliselt silma hakkaks, pigem on see loodus, värvid ja naturaalne elulaad, mis on kütkestav ja inspireeriv. Kogu see budistlik mõttelaad on nii eluterve ning veelgi rohkem toetab minu armastust minimalismi vastu.

Taimaa rohelus on fantastiline. Kuna kliima on taimedele täiuslik (parajalt kuum ja niiske), siis vohavad siin kõikjal ainult palmid, banaanipuud ja kõikvõimalikud lopsakad iludused. Valge liiv ja sinine meri ainult täiustavad seda värvigammat. Üldse saavad sellises päikesevalguse rohkuses kõik värvid täiesti uue tähenduse. Ja värve siin juba armastatakse.

 

Kuna Safran tahtis oma toredasse blogisse väikest jõululugu teha, siis paluti ka minult, et natuke oma mõtteid avaldaksin. Niimoodi koos kirjutasimegi väikese jõuluteemalise loo, mille mõtlesin ka siin avaldada…

Jõulud ja aastavahetus on see aeg, mil paljud sõbrad, sugulased ja muidu head tuttavad meile külla tulevad. Mis tähendab, et praegu on väga õige hetk pühadehõng tuppa tuua ja kodu särama lüüa. Ja mitte ainult teiste, vaid ikka iseenda jaoks ka!

Üks viis aasta lõpus oma kodu ilmet muuta on muidugi kõikvõimalikud kaunistused, kuuseoksad ja pärjad, tuled ning küünlad. „Mõnusa efekti annab just elusa tule kasutamine – kas siis kamina või küünalde näol. See lisab soojust ja pehmet valgust, mis mõjub nii stressimaandajana kui ka südamesoojendajana,“ soovitab sisearhitekt Britta Kodres. Võimalusi kodumeisterdamisega külmade ja pimedate õhtute hubasemaks muutmiseks on veelgi. Suurema pealehakkamise korral võib ette võtta näiteks terve seina (või mitme) ülevärvimise.

Värske värv toas loob täiesti uue ruumi – muutuvad valgus ning vanad värvikontrastid ja julgema toonimuutuse korral ka ruumi suurus.

„Jõulukuu on just ideaalne aeg seinavärvi värskendamiseks. Kui üldjoontes valitseb ruumides rahulik palett, siis võiks just nüüd tuua ühte seina näiteks julget ja moodsat tumerohelist või just traditsioonilist kergelt veinikarva punast. Siinjuures soovitaksin mina kindlasti savivärvi, sest sellele omane kvartsliiva-sädelus annab omajagu pidulikkust. Kui veel seinale kinnitada ka traditsiooniline tulede-kett, siis on jõuluhõng igal juhul tagatud. Küll kevadel saab selle seina jälle lihtsa vaevaga heledamaks võõbata,“ lisab Britta.

e16af8e98e897f69154a1fcf29b42426

Untitled

Ühe seina värvimine pole ka teab mis kunsttükk, vaid kergesti teostatav. Savivärvi kaks kihti saab peale kanda ühe päevaga, nii 8-tunnise vahega ning kui hommikul alustada, siis on järgmiseks hommikuks sein nii öelda kasutusvalmis.

Kui aga terve seina värvimine tundub siiski liiga suure ettevõtmisena, siis võib meeleolu luua erinevate ajutiste mustrite ja kujunditega. Miks mitte šablooni abil ühevärvilisele seinale tekitada kuuse, lumehelveste, päkapikkude või mõni muu jõuluteemaline kujutis? Selline ajutine kodukaunistamine on võimalik juhul kui seina katab pestav poevärv ning kujundi jaoks kasutatakse savi- või kaseiinvärvi.

Enne suuremat maalritööd tuleks kusagil seinanurgas katsetada, kas kujundi värvi pärast ka ilusasti maha pesta saab. Seejärel tuleks endale meelepärane pilt välja valida ja lasta Safrani salongis vastav šabloon teha. Kui see valmis, ei olegi enam muud, kui šabloon seinale ja värvi tupsutama (kas siis švammi või pintsliga). Pärast värvimist võib šablooni kohe eemaldada ja siis värvil kuivada lasta.

Kes päris värviga oma seina kaunistada ei taha, siis saab ka muud moodi – kasutada võib kleebiseid, teipi, puuoksi, jõulutulesid, kangast või paberist välja lõigatud kujundeid ning palju muud. „Väga trendikas on meisterdada ka nö jõulualtareid – kas siis aknalauad, kummutipealsed või töölauad, mis on kaunistatud erinevate jõuluteemaliste küünalde, ehete, kujukeste või karbikestega,“ lisab Britta, “need kaunistavad ruume terve detsembrikuu nagu tõelised kunstitööd.“

e0f94477a24e02ffe716291b78b19e6e11aac07d28a6fbd1ec60de73ecfa244a0104b62f3fe9ba1a40fe42ca8e95ae003c7ac26711c6c58007fa06886c3e68cb5d86fa4c8386ed84208a7113ec66c22c

Fotod: https://pinterest.com/bkruum/

Kogu lugu Safrani blogis: http://safranblogib.tumblr.com/post/154160680146/jõulutunne-jõuluks-koju

Puhkuste hooaeg on alanud, seega tasub oma suured ja väikesed rõdud üle vaadata ning hubasemaks, ilusamaks ja rohelisemaks muuta. Kuna enamasti sajab nagunii vihma, siis peaks päikesest ikka viimast võtma. Kui materjalid ja asjade paigutus läbi mõelda, saab lihtsa vaevaga mõnusa õuekeskkonna luua, mis annab hubasust ja elu juurde ka siseruumidele.

5d4d1b67ff3cccdac020c35cd005e5af

f5813a9cb9db21633cc776c0e83a3fb2

 

Palju polegi tegelikult vaja – väike istekoht, natuke pehmet kangast, rohelus ja hubane valgus. Omast kogemusest võin öelda, et rõdudel töötab lausa imeliselt must-valge kontrast, mida võib soovi korral mõne värvilaiguga täiustada.

715e1e6c3a84b8fa7247b46368e03247

bec8764fa98ddc150c441eb122268b21

9ad762219bfd7a06dbe455761336334a

f0cfaeb885cc948ec2fcf1f2aa899354

Iga ruumi teeb hubaseks pehme jalaalune, nii et vaip on õdusa rõdu “must be”. Sinna juurde veel hulgaliselt erinevaid potitaimi – mida rohkem seda parem. Ja siis loomulikult valgustus, ilma milleta ei tööta asi üldse. Erinevad tuleketid, laternad ja küünlahoidjad panevad rõdu särama ning annavad hubasust ja elu.

00a3a06ae3c423c883aa0717dfbae306

Kui tahta natuke isikupärasemat ja tõeliselt skandinaavialikku hõngu luua, siis soovitan kiigata Telliskivisse Homearti poodi, sealt leiab just seda õiget ja mõnusat.

Õnneks saab ühe suvise rõdu vaid paari tunniga üles seada – jõuab veel täna õhtulgi kuuma kohvitassi näppu haarata, end pleedi sisse wrapiks keerata ning välja mõnulema minna. Nautige.

47a6467812ae7dd095c6219493173945

48c1cd21970e028be7a8c2114b247937

fotod: https://www.pinterest.com/bkruum/

 

 

 

Palmid on endiselt teemaks. Üldse on ägedad kõikvõimalikud puud, mille abil saab kiirelt ruumi elavust, rohelust ning metsikut rahu tuua. Igasugused orhideekesed aknalaudadel on juba ammu nii eilne päev – tooge ruumi suured ja lopsakate lehtedega taimed ning puud, mis muudavad automaatselt kõik ruumid hubaseks ning värskeks.

puu1 puu2puu3puu4

puu5 puu6puu7puu8puu9

 

fotod: https://www.pinterest.com/bkruum/

 

 

files.fingler.com

BK ruum okt.diivan

Kirjutasin natuke oktoobrikuu Diivanis ruumist ja looduslikest materjalidest. Mõtlesin, et jagan seda pisikest tarkust siia ka. Aga palun:

 

Kui luua oma ruumi, siis tasuks rõhku pöörata võimalikult looduslikule materjalikasutusele. Ruumi mõju ei tasu alahinnata – sellest sõltub meie enesetunne ja ka tervis. Looduslikud materjalid on need, mis aitavad ruumis tasakaalu ja rahu luua, lastel meil endil särada.

Looduslike materjalide võlu seisneb ühelt poolt mõnusas tunnetuses käe ja jala all ning värvides, mis ei väsita silmi. Teisalt on need head tervisele, kuna ei sisalda lendlevaid, kopsu ja vereringesse jõudvaid mürgiseid kemikaale. Looduslikud materjald on lisaks ka antistaatilised ja keskkonnasõbralikud – ei tõmba enda peale tolmu ning lagunevad looduses.

Naturaalsed materjalid “hingavad” , suutes muuhulgas reguleerida ruumide niiskust ja vältida näiteks hallitusprobleeme.

Milliseid materjale siis kasutada?

Põrandate ja mööbli puhul võiks alati kasutada võimalikult palju puitu ning viimistluses alati kemikaalidevaba õli või vaha. Õlitatud pind jääb jala all soe ja pehme ning pikendab ka puidu eluiga. Vaha kaitseb puidu pealispinda ning erinevalt lakitud pinnast saab seda lihtsa vaevaga üle õlitada.

Tekstiilide osas vali vill, vilt, puuvill, siid või lina. Täissünteetilise ja naturaalse vaiba vahe on selgelt tunda sellele palja jalaga peale astudes.

Seintel võiks eelistada naturaalseid värve ja krohve ning pabertapeeti – modernseid ja ülihubaseid efektseinu saab näiteks kergelt helkiva savivärviga. Rohkem rustikaalsust annab aga kordumatu tekstuuriga lubikrohv.

Alati tasuks ka uurida ehk peitub inetu värvi- või tapeedikihi all hoopis trendikas betoon, tellis, palk või puitlaudis. Puhasta see ilu välja ja eksponeeri uhkusega.

 

 

1. Valgusküllane ja helge ruum – muudab ka kõige pimedamad põhjamaised päevad heledamaks ja laseb väheselgi päikesel ruumides särada.

00219edd8c907e51ea4cf967f5979cde

2. Naturaalsete materjalide kasutamine – tagavad hea enesetunde, tervisliku ning hubase keskkonna.

d89a34617a6a75f02ac6c1ece30c4817-3

3. Pehmed ja soojad toonid – teevad kodu selliseks paigaks, kust ei taha ära minnagi.

2871be1b8bfc1f6c0fb536427d75b4a6-2

4. Praktiline ja minimalistlik lähenemine – kogu ruum on korralikult läbi mõeldud ning üleliigne virr-varr silma alt ära pandud.

0889f9f1e88690870527ce8f2b955586

5.  Less is more – Skandinaavia stiilis valitsev suhtumine. Hoiab meeled selgena ning laseb sul endal ruumis särada.

12310500a52a13cbe3817dd5051bacde

fotod: http://www.pinterest.com/bkruum/

Vanalinnas on uus ja mõnus kohvik Caffeine, mis on samal ajal nii modernne kui hubane, mõnusates soojades toonides ning värsket kohvilõhna täis. Ägedat aktsenti loob retrohõnguline punane tellissein, mis koos naturaalse puitmööbli  ja musta kangaga istmepatjadel loob ülihubase meeleolu. Väärt kohvitamist.

WP_20141029_09_39_03_ProWP_20141029_09_45_01_Pro